Mindfulness a meditace

Co je meditace a jak s ní začít?

Dospělý člověk udělá průměrně 35.000 – 50.000 rozhodnutí denně. Celý náš život je jedno velké rozhodnutí a zároveň je vyvíjen obrovský tlak na výkon. Potřebujete zvolnit? Začněte s meditací. Ještě dnes!

Poznáváte se?

Myšlenky se vám honí hlavou

Můžu si ještě odložit budíka, nebo už musím spěchat?

Co si vezmu na sebe?

Co si dám ke snídani?

Můžu investovat další statisíce?

Jak mám říct tomu člověku, že už ho v práci nepotřebujeme?

Jak se počítá Pythagorova věta?

V jaké třídě jsme to asi brali my, že už si to nepamatuju?

POkud ano

Je na čase zpomalit

Nebo úplně zastavit a začít pečovat nejen o tu schránku, ve které se nachází vaše duše. Ale i o ni samotnou. Ona tam totiž pořád je, i když jste jí třeba přestali poslouchat a vnímat. Je tam a má své sny a touhy. A když dokážete na chvíli vyskočit z toho rychlého koloběhu a budete se snažit jí zase naslouchat, začne se opět ozývat.

Začne k vám promlouvat.

Bude vás inspirovat, podporovat a směrovat správnou cestou.

A to je přesně to, co vás může posunout mílovými kroky vpřed.

a posunout se vpřed

Meditací

Je to nejlevnější a nejrychlejší cesta k sobě samému. Nepotřebujete hned nakoupit vonné tyčinky, začít cvičit jógu, přestat jíst maso a odstěhovat se do Indie.

Vůbec ne.

Stačí se na pár minut zastavit přesně tam, kde jste.

Zpočátku bude stačit zůstat ráno v posteli o pár minut déle a vědomě se soustředit na své tělo a svůj dech. Zklidnit mysl, nenechat tam vplout hned všechny praktické a organizační otázky a jen být. Nebo přes den na procházce se psem, s kočárkem, večer ve sprše, ve vaně…To jsou první kroky, jak může člověk s meditací začít. Uvědomit si důvod, proč to chceme, nebo potřebujeme a začít.

Jste rozhodnuti? Skvělé. Jdeme na to.

V 7 bodech

Jak začít s meditací?

  1. Najděte si čas a klidné místo, kde můžete být sami sebou a se sebou. To je vlastně asi ta nejsložitější fáze celé meditace. Jakmile tohle zvládnete, už to půjde samo.
  2. Zvolte si pohodlnou pozici, kdy vás nebude nikde nic tlačit, šimrat a kde nebudete poslouchat cizí rozhovory.
  3. Zavřete oči a dýchejte. Soustřeďte se na svůj dech, který se bude postupně prohlubovat a uvolňovat. „dělám to správně… už je ten dech dostatečně pomalý… ty jo jak dlouho mám ještě vydržet… už to takhle stačí? …hmmm…co budu dneska vařit k večeři? Všechny tyhle myšlenky, které vám chodí nijak nehodnoťte a nechte je proplout. Nezastavujte se u nich, nepitvejte, pokuste se je nechat zase odejít. Přijde chvíle, kdy žádná myšlenka nepřijde😊
  4. Nemějte na sebe přehnané nároky. Zpočátku stačí třeba 5 minut. Když vám to půjde a bude vás to bavit, můžete čas sami se sebou postupně prodlužovat.
  5. Meditujte pravidelně. I jednou měsíčně je sice pravidelnost, ale není to ta správná pravidelnost, co se týče meditace. Tady by byla fajn krapet častější frekvence, ideálně každý den😊
  6. Nechte se provést. Pokud vám dělá problém se zastavit a meditovat bez průvodce, existují i aplikace, které vás meditací provedou.
  7. Sledujte, co s vámi pravidelná meditace dělá.

Blog

Související články

Jak upravit byt v souladu s Feng Shui?

Jak upravit byt v souladu s Feng Shui?

Jak upravit byt v souladu s Feng Shui? 20.4.2024  Anna Malenová Feng Shui „vítr a voda“ je čínské učení, které zkoumá vztah člověka k jeho životnímu prostoru v čase.  Jde o učení proudění energie. Cílem to tohoto učení je nastolit harmonii v prostoru a umožnit...

číst více